1.4. Suprasti kito išgyvenimus

Yra daug skirtingų ligos aspektų, kurie kelia baimę. Pateikiame bendriausius nuogąstavimus, su kuriais tenka susidurti, kai norime padrąsinti savo artimąjį kalbėti apie jausmus.

Grėsmė sveikatai

Kai mes esame geros sveikatos, rimtos ligos grėsmė atrodo toli ir retai kada pagalvojame, jog galime susirgti. Kada tai įvyksta, mes esame sukrėsti ir sutrikę, dažnai pikti ar net įsižeidę. Jei liga sukelia nuovargį arba kitus simptomus, su tuo labai sunku susidoroti.

Mirties grėsmė

Daug žmonių yra išgydyti nuo vėžio, bet mirties grėsmė yra visada šalia. Net kai žmonės yra pasveikę, jie vis dar bijo, kad vėžys atsinaujins. Ši baimė gali sumažėti laikui bėgant. Tačiau svarbu leisti artimajam apie tai kalbėti. Klausydamas jūs galite sumažinti skausmą ir šios grėsmės įtaką jam.

Saugumas

Mes visi mėgstame, kad galime nuspėti, kas įvyks toliau, nes tai padeda jaustis saugiau dėl ateities. Būti saugiam yra vienas iš pagrindinių žmogaus norų. Mes mėgstame jaustis užtikrinti. Žmonės sergantys vėžiu dažnai jaučia, kad jie nebeturi saugumo jausmo. Jie nežino, kas bus rytoj. Tai yra labai nemaloni ir skausminga situacija. Jūs galite labai padėti savo artimajam tiesiog pripažindamas saugumo nebuvimo jausmo sunkumą.

Nesupratimas

Gydymas nuo vėžio dažnai apima daug skirtingų gydančiųjų profesionalų, turinčių skirtingus įgūdžius ir žinias. Labai dažnai asmenys gali jaustis kvailais todėl, kad tiksliai nežino, kas bus daroma su jais. Jie gali nesuprasti, ką gydytojas ar slaugytoja sako, nes nežino naudojamų specifinių terminų. Svarbu dar kartą patikinti artimąjį, kad sveikatos priežiūros darbuotojai gali paaiškinti bet  kokius  medicinos  terminus  ar  gydymo  eigą. Informaciją taip pat gali suteikti informaciniai centrai.

Jūs galite padėti artimajam pabrėždami, kad vėžio liga ir jos gydymas yra specialistų sritis. Jums nebūtina visko žinoti, susirgimas ir gydymas yra kaip ėjimas į nežinomą pasaulį ir pirmiausiai gali atrodyti labai paslaptingai. Tai gali gąsdinti: netikima, jog apie vėžį ir jo gydymą galima viską žinoti. Yra normalu klausti tiek klausimų, kiek tik reikia, kad būtų aiškiau kas vyksta ir kas įvyks. Jei gydytojų ar slaugytojų paaiškinimo neužtenka, galima susisiekti su kitomis vėžio gydymo įstaigomis.

Fiziniai simptomai

Jūsų artimasis gali jausti skirtingus simptomus įvairiose gydymo stadijose, pavyzdžiui, skausmas, šleikštulys ar pykinimas. Naudinga leisti jiems kalbėti apie šiuos negalavimus, jei jie nori. Jūsų artimasis taip pat gali norėti aptarti kitus fizinius su vėžiu ar jo gydymu susijusius aspektus, pavyzdžiui, plaukų slinkimas dėl chemoterapijos. Galbūt jūs galite padėti savo artimajam jaustis mažiau nejaukiai užsimenant apie jų plaukus ir parodant, kad norite ir galite apie tai kalbėti, taip pat galbūt padedant pasirinkti peruką, šaliką ar skarelę.

Socialinė izoliacija

Kai žmonės serga, jie gali jaustis atskirti nuo visuomenės ir draugų. Gali būti, kad žmonės jaučiasi nejaukiai ir nelanko ar nesusisiekia su sergančiaisiais jaudindamiesi, kad jie nežinos, ką pasakyti. Galite padėti susisiekdami su kitais jų draugais ar artimaisiais ir padrąsinti nebijoti aplankyti sergantįjį.

Visi šie nuogąstavimai ir problemos yra normalus ir natūralus dalykas – labai reikalinga ir gera turėti žmogų, su kuriuo galima apie viską pasikalbėti. Štai kodėl jūs galite būti toks svarbus savo artimajam.

Į viršų