1.5. Kaip padėti – praktinis sąrašas

Viena iš dažniausių problemų norint padėti asmeniui, sergančiam vėžiu, yra ta, kad draugai ir giminaičiai nežino, nuo ko pradėti. Šiame skyriuje pateikiamas nuoseklus planas, kuris padės jums nuspręsti, kuo galite labiausiai padėti, ir nuo ko pradėti.

1

Pasiūlykite pagalbą

Iš pradžių svarbu išsiaiškinti, ar tikrai jūsų pagalba yra norima. Jei taip, pasiūlykite ją. Jūsų pradinis pasiūlymas turi būti konkretus. Geriau sakyti: “Gal tau reikėtų ką nors nupirkti?” ar “Gal parvežti vaikus iš mokyklos” vietoj “Pranešk man, jei galėsiu kuo nors padėti”. Visada reikėtų aiškiai pasakyti, kad jūsų visada galima prašyti pagalbos ir vėliau pasitikslinsite, kuo galėsite padėti.

Be abejo, jei jūs esate sergančiojo vaiko tėvas ar sergančiojo partneris, jums nebūtina klausti – žinosite, ko jiems reikia. Kitomis aplinkybėmis būtina žinoti, ar jūs tikrai esate labiausiai pageidautinas pagalbininkas. Kartais nutolęs draugas ar kolega yra labiau laukiamas negu artimas giminaitis. Nenuliūskite, jei atrodys, jog sergantysis nenori jūsų palaikymo. Nepriimkite to asmeniškai. Jei vis dar norite padėti, galbūt yra ligonio šeimos narių, kuriems reikalingas palaikymas.

2

Gaukite tinkamą informaciją

Kad būtumėte naudingas, jums galbūt reikalinga pagrindinė informacija apie medicininę situaciją. Tačiau jums tikriausiai reikalinga pagrindinė informacija be detalių sąlygų ir gydymo. Kai kurie žmonės yra labai uždari ir nenori, kad kiti žinotų viską apie jų problemas. Jie gali papasakoti tik tiek, kiek jums reikia norint padėti. Pavyzdžiui, kad asmuo po chemoterapijos pora savaičių gali būti labai pavargęs ir jam tuo metu bus reikalinga pagalba tvarkantis namuose.

Kai kurie bando sužinoti vis daugiau detalių, kurios yra nebūtinai susijusios su jų artimojo ligos istorija. Kartais taip yra dėl jų smalsumo, kartais dėl noro kontroliuoti situaciją. Kai kurie žmonės sergančiam vėžiu asmeniui siūlo kažką, ką sergantysis turėtų padaryti, ar siūlo gydymą, kurį jis turėtų pabandyti. Tokie pasiūlymai gali daryti asmeniui spaudimą ir sukelti įtampą. Taigi tinkamiausia kažką patarti tik tuomet, jei pats asmuo to prašo. Taip pat jūs galite paieškoti daugiau reikalingos informacijos, jei jos prašo sergantis asmuo.

3

Įvertinkite poreikį

Tai reiškia įvertinti sergančio asmens ir jo šeimos poreikius. Kadangi prognozuoti ateitį yra sunku, tai ir įvertinimas bus neatsiejamas nuo tam tikrų abejonių. Svarbu susitelkti ties sergančio asmens poreikiais. Poreikiai, žinoma, keisis su vėžio padariniais skirtingu momentu. Kartais galbūt nebus jokių problemų apskritai.

Jei asmuo turi rimtų fizinių problemų, yra tam tikri klausimai, kuriuos jūs galėtumėte užduoti sau:

  • Kas prižiūrės artimąjį dienos metu?
  • Ar artimasis gali nueiti nuo lovos iki tualeto?
  • Ar jis gali pats pasiruošti sau maisto?
  • Ar jam  reikia  paduoti  medikamentus,  kurių  pats išgerti negali?

Svarbu galvoti apie kitus šeimos narius:

  • Ar yra vaikų, kuriuos reikia nuvežti arba paimti iš mokyklos?
  • Ar partneris yra fiziškai sveikas, ar yra dalykų, kada jiems reikia pagalbos?
  • Ar tinkamos sąlygos namie prižiūrėti sunkų ligonį, ar reikėtų kažką pakeisti?
  • Ar yra tinkama įranga, kuri galėtų padėti asmeniui lengviau atlikti tam tikrus veiksmus?
  • Kur jie  gali  gauti  finansinę  pagalbą,  jeigu  ji  yra reikalinga?

Jūs galite atsakyti į šiuos klausimus permąstydami visą savo artimojo dieną ir galimus jo poreikius.

4

Nuspręskite, ką jūs galite ir norite padaryti

  • Ką mokate daryti gerai?
  • Ar galite gaminti savo artimajam maistą?
  • Ar galite gaminti kitiems šeimos nariams?
  • Galbūt galite padėti namų ruošoje ar prižiūrėti namus, kol artimasis būna ligoninėje? Galbūt pagelbėti pertvarkant baldus?
  • Galbūt galite  praleisti dieną  su  vaikais,  kad  artimasis galėtų atsipūsti?
  • Gal galite surasti reikalingos informacijos artimajam ar jo šeimai?
  • Gal jūs galite  surasti video/CD/DVD, kuriuos jis mėgsta?
  • Ar galite  pasirūpinti gėlėmis  ir  būtinomis  maisto prekėmis, kai asmuo yra paleidžiamas iš ligoninės?
  • Net paprastas gestas, pavyzdžiui, pasiūlymas nuvežti šeimos narius į ar iš ligoninės gali būti naudingas

5

Pradėkite nuo mažų praktinių dalykų

Pažvelkite į sąrašą dalykų, kuriuos esate pasiruošęs padaryti, ir galbūt pradėkite siūlydamas keletą iš jų. Visų dalykų siūlymas gali jūsų artimąjį išmušti iš vėžių. Parinkite tam tikras mažas praktines užduotis, kurių artimasis negalėtų lengvai padaryti pats. Svarbu, kad jūs iš tikrųjų gebėtumėte padaryti tai, ką siūlote, ir nesiekite padaryti per daug.

Tam reikia apgalvoti asmens, kuriam norite pagelbėti, poreikius bei savo gebėjimus. Pavyzdžiui, vienas asmuo, Deividas, turėjo įprotį kiekvieną savaitę kirptis plaukus. Tai nebuvo svarbus dalykas, bet tai buvo jo rutinos dalis. Kai jis buvo ligoninėje, jo draugas Jonas suorganizavo, kad ligoninės kirpėjas ateitų pas jį kas savaitę – tai buvo gražus ir tinkamas poelgis. Yra daug panašių dalykų, tokių kaip vejos nušienavimas, kai asmuo nebegali, valgio ruošimas, namų priežiūra ir ruoša bei panašiai.

6

Klausykite

Laikas yra dovana, kurią jūs galite padovanoti. Jautrus klausymas gali padėti artimajam. Taip pat gerai apgalvokite, ar jūsų aplinkybės jums leidžia praleisti 10-15 minučių kartą  per dieną ar kas dvi dienas, o gal dvi valandos kartą per mėnesį būtų realiausia. Nesistenkite būti daugiau nei galite. Skirkite tiek laiko, kiek galite ir, jei jau esate šalia, visą savo dėmesį atiduokite artimajam.

7

Buvimas šalia ligoninėje

Sergantieji vėžiu žmonės yra nuolat skatinami, kad juos kas nors lydėtų einant pas gydytoją. Jei jūsų artimasis nori, kad keliautumėte drauge, galite pasiūlyti padėti pasiruošti šiam susitikimui. Susitikimas su gydytoju gali kelti stresą ir susirūpinimą, todėl jūsų artimajam sunku galvoti apie reikalingus klausimus. Žemiau išvardinti patarimai gali būti naudingi:

  • paprašykite, kad asmuo galvotų apie klausimus, kurių norės paklausti;
  • padėkite apgalvoti ir užsirašyti šiuos klausimus;
  • pasiūlykite sąrašo viršuje parašyti du ar tris svarbiausius klausimus, kadangi laikas gali būti ribotas;
  • susitikimo metu nepertraukinėkite ir nekalbėkite vietoj savo artimojo, jei ji ar jis neprašo jūsų;
  • įdėmiai klausykite informacijos ir gydytojo atsakymų. Gali būti naudinga užsirašyti pastabas ar paprašyti leidimo įrašyti pokalbį. Tai padės nepamiršti svarbių detalių.

Artimajam gali būti sunku priimti visą pateikiamą informaciją, ypač jei pateikiamos blogos žinios. Atidžiai klausydamiesi jūs vėliau galėsite priminti tam tikrą informaciją. Tačiau klausymas ir buvimas šalia artimojo gali būti pats svarbiausias dalykas. Išgirsta informacija gali ir jus priversti pasijusti blogai. Neslėpkite savo jausmų, bet nepamirškite, kad jūs esate asmuo, kuris atvyko paremti. Vėliau galite apie tai pasikalbėti su sau artimu žmogumi ar atitinkamomis organizacijomis ir gauti reikiamų patarimų.

8

Kitų žmonių įtraukimas

Būkite teisingas sau ir pripažinkite savo apribojimus. Jūs iš tikrųjų norite padėti savo artimajam ir tai suprantama. Nors norisi padaryti kuo daugiau, tačiau svarbu rūpintis savimi ir nebandyti padaryti per daug. Galite pakalbinti kitus žmones padėti atlikti dalykus, kuriuos jūs norėtumėte padaryti, bet negalite.

9

Savęs palaikymas

Sergančiu vėžiu asmens palaikymas gali labai praturtinti jūsų patirtį ir kartais gali labai jus suartinti su artimuoju. Tuo pačiu tai daug reikalaujanti ir kelianti stresą situacija. Jei jaučiate, kad jums reikalingas palaikymas susidoroti su esamomis emocijomis ar mintimis, galite kreiptis į atitinkamas įstaigas ar organizacijas. Kartais gali užtekti tik pasikalbėjimo su kitu palaikančiu draugu ar šeimos nariu. Nesijauskite, kad negalite susidoroti su situacija, bet žinokite, kad pagalba sergančiam vėžiu asmeniui yra tikrai sudėtingas uždavinys.

Šis sąrašas gali padėti susidorojant su situacijomis, kurios jums naujos. Be abejo, jūsų planai bei elgesys keisis priklausomai nuo asmens sveikatos pokyčių. Svarbu būti lanksčiam ir būti pasirengusiam mokytis negalvojant, kad turite padaryti viską tobulai.

Į viršų